Temsil Heyetinin Ankara’ya Gelmesi Hakkında Bilgi, Konu Özeti

TEMSİL HEYETİNİN ANKARA’YA GELMESİ (27 Aralık 1919)

* Temsil Heyeti başkanı Mustafa Kemal, siyasi olaylara daha yakın,olmak için, işgal bölgesinde olmayan, ulaşım ve haberleşme imkanına sahip, Batı Cephesine yakın Ankara’yı merkez seçerek Temsil Heyeti üyeleriyle birlikte buraya gelmiştir.
* Mebuslar Meclisi’nin oluşturulması için 7 Kasım 1919’da yapılan seçimlerde, Müdafa-i Hukuk grubu temsilcileri milletvekilliklerinin büyük bir kısmını elde etmişlerdir. Mustafa Kemal seçimlerde Erzurum milletvekili seçilmiş olduğu halde, hem hakkındaki tutuklama kararından, hem de Ankara’dan ayrılmayı uygun görmediğinden İstanbul’a gitmemiştir.
* Mustafa Kemal seçimi kazanan vatansever milletvekilleriyle görüşmek için onları Ankara’ya çağırmıştır. İstanbul Hükümeti’nin engelleyici faaliyetlerinden dolayı milletvekillerinin hepsi Ankara’ya gelememişlerdir.
* Mustafa Kemal Ankara’da görüştüğü milletvekillerinden, bir amaç etrafında toplanmalarını, Mebuslar Meclisi’nde Müdafai Hukuk Grubu oluşturmalarını, kendisini de Meclis başkanı seçmelerini istemiştir.

YORUM: M:Kemal’in milletvekillerinden müdafa-i Hukuk Grubu oluşturmalarını istemesindeki amacı belirlediği kararların mecliste kabul edilmesini sağlamaktır. Meclis başkanı olmak istemesindeki amacı ise gerektiğinde meclisi Anadolu’da toplantıya çağırabilmektir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*