Turk milleti vatana sahip çıkmak için neler yapmıştır

Türk milleti vatanı için neler yapmıştır.

Osmanlı Devleti’nin yıkılma sürecinde pek çok devlet Osmanlı topraklarını nasıl paylaşacakları konusunda kongreler, konferanslar ve antlaşmalar yapmışlardır, tıpkı bir akbaba gibi Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını ellerini ovuşturarak beklemektedirler.

Bu süreçte Mustafa Kemal Atatürk 19 mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak bütün dengeleri değiştirecek adımlar atacak, farklı toplantılar yapacak, genelgeler yayınlayacak ve Türk halkını da arkasına alarak topraklarımıza sahip çıkacaktır. Bu süreçte Osmanlı İmparatorluğu sağlıklı karar alamıyor, düşman devletler karar organlarımızı adeta içten fethederek kendi işlerine yarayacak şekilde karar almaya zorluyorlardı.

Mustafa Kemal Türk halkı ile birlikte omuz omuza, düşmana karşı Kuvayı Milliye birlikleri oluşturularak halkın kendi bölgesini düşmana karşı savunması amaçlanmış ve başarılı olmuştur. Milli mücadele yıllarında telalif i milliye emirleri gibi farklı uygulamalar ile halkın askerlere her konuda yardım etmesi sağlanmış ve yepyeni bir bağımsız ve özgür devletin kurulması sağlanmıştır.

"Turk milleti vatana sahip çıkmak için neler yapmıştır" hakkında YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*