Üniversite Mezunu KPSS’ye Lise Düzeyinden Girebilir Mi ?

soru-gonderSoru :
Üniversite mezunu bir kişi kpss sınavına daha kolay olması açısından lise düzeyi olan yani ortaöğretim bölümünden girebilir mi ? Böyle birşey mümkün müdür ? Ben Selçuk üniversitesi kamu yönetimi bölümü mezunuyum, ancak lisans kpss’ye 2 kez girdim çok iyi puan alamadım, ortaöğretim olarak girip daha yüksek puan alma şansım var bu mümkün olurmu ?

Merve yazdı
Cevaplandı :

Kpss sınavına başvuru yaparken gerekli tüm bilgiler başvuru sırasında verilmektedir, o bilgiler doğrultusunda buradan bilgi vermek istiyorum size.

Kitapçıkta diyor ki ;
Sınava en son hangi bölümden mezun olduysanız o düzeyde kpss başvurusu yapmak gerekiyor, örnek olarak 2 yıllık bir yerel yönetimler bölümü mezunuysanız önlisans düzeyinde, 4 yıllık bir kamu yönetimi mezunuysanız lisans düzeyinde kpss sınavına girmek zorunludur. Bu tercih meselesi değildir.

Bu nedenle lisans mezunun olan bir kişinin kpss sınavına lise düzeyinde girmesi beklenemez, sınava girilse bile gerekli puan alınsa hatta ve hatta tercih yapılıp atanılsa bile bu durum öğrenildiği zaman kişi memuriyetinden atılır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. Ben Anadolu üniversitesi maliye mezunuyum.Lisans düzeyinden kpss’ye girdim ve yeterli puan alamadım.Şuan ygs ye girip iki yıllık herhangi bi bölüm okusam mezun olduğumda kpss önlisans düzeyinden tercih yapabilir miyim?

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*