Yerel Rüzgarlar Hakkında Bilgi, Kısaca Konu Özeti

Yerel Rüzgarlar Hakkında Bilgi, Kısaca Konu Özeti, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

 

 

YEREL RÜZGARLAR

Kısa mesafelerde dar alanda meydana gelen kısa sürekli küçük rüzgarlardır. Özellikle tropikal kuşakta yazın oluşurlar. Ör. Meltem.

Kıyı Meltemleri: Kara ve denizlerin gün içinde farklı ısınmalar sonucu oluşmuştur. Gündüz denizden karaya (deniz meltemi), gece karadan denize doğru (kara meltemi) meydana gelir. Bunlara kıyı meltemleri denir. Meltemler yağış bırakmazlar.

Dağ ve Vadi Meltemleri: Dağ ve vadinin gün içerisinde farklı şekilde ısınıp soğuması sonucunda oluşurlar. Gündüz vadiden dağa doğru, gece dağdan vadiye doğru eserler.

Yerel Rüzgarlar

Föhn: Yükselen bir hava kütlesinin her 200 m de sıcaklığı 1 °C azalır. Oysa bir dağ zirvesini aşıp aşağıya doğru esen bir hava kütlesi sürtünmeden dolayı sıcaklığı her 100 m de 1 0 C artırır. Oluşan bu sıcak ve kurutucu rüzgara föhn rüzgarı denir.

Kar erimelerine, sellenmeye, ürünlerin zamansız olgunlaşmasına (kavrulmasına) sebep olur. Yurdumuzda en çok Doğu Karadeniz (Rize, Trabzon) ve Batı Akdeniz (Antalya) kıyılarında etkilidir. Dünyada en çok İsviçre Alplerinde belirgindir.

 

SICAK

SOĞUK

Etkili oldukları yerlerde sıcaklığı            artıran rüzgarlardır. Ulaştıkları yerlerde ortalama sıcaklığı düşüren rüzgarlardır.
FÖHN: İsviçre Alpierinde belirgindir. BORA: Dalmaçya kıyılarından Adriyatik Denizine
HAMSİN: Mısır’danAkdeniz’e doğru esen çöl rüzgarıdır. MİSTRAL: Fransa’nın Rhone nehri vadi boyunca Akdeniz’e dağılır.

SİROCCO: Fas, Tunus, Cezayir’den Akdeniz’e

KRİVETZ: Romanya’dan Karadeniz’e

SAMYELİ]

KIBLE    

LODOS

TÜRKİYE’de

YILDIZ   POYRAZ

KARAYEL

TÜRKİYE’de

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*